ÇİM Nasıl Sulanır?

ÇİM NASIL SULANIR?

Çimlerin sulanma vakitleri önemlidir. Sulama için sabah erken vakitleri ya da akşam vakitlerini seçmeniz gerekir. Öğlen vakitlerinde sulama yaparsanız, çimlerde su kabarcıkları oluşur ve bu kabarcıklara temas eden güneş ışınları çimlerin zarar görmesine sebep olur. Akşam vakitleri en ideal zamandır. Akşam vakitleri yaz aylarında dahi serin olacağından su buharlaşmaz ve köklere daha fazla ulaşır.

Ağır topraklı bahçelerde daha az sulama yapılmalıdır. Fazla sulama yapılması durumunda toprak suyu tutar ve çimlerin kökü kuruyabilir. Gevşek topraklarda su toprakta daha iyi yayılabilir. Bu sebeple gevşek topraklarda daha fazla sulama yapılabilir. Bir çubuk yardımıyla suyun toprağın kaç santim altına geçtiğini tespit edebilirsiniz. Su, toprağın 10 santim altına inmelidir.

Çok güneş alan bir yerdeyseniz daha sık sulama yapmalısınız. Böylece buharlaşmanın vereceği su kaybını en aza indirebilirsiniz. Yağışlı ve havanın kapalı olduğu yerlerde toprak zaten nemli olacağı için sulama işlemi günde bir defa yapılabilir.

Çimin susuz kalması ne kadar kötüyse fazla sulanması da o kadar kötüdür. Kışın yeterli yağış olmaması durumunda kış mevsiminde de kuraklık oluşabilir. Çimler kış aylarında dinlenme halindeyse de kuraklık oluşursa sulama yapılmalıdır.

Hayal Etmesi Sizden Gerçekleştirmesi Bizden.